Rok 2012 decyzją Sejmu RP ma trzech patronów. Są nimi Józef Ignacy Kraszewski, ks. Piotr Skarga oraz Janusz Korczak. W ciągu dwunastu miesięcy ci wielcy Polacy są wielokrotnie przyzywani poprzez projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne. Także w Sokołowie Podlaskim pamięć o nich jest żywa.
W środę, 24 października Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się po raz kolejny na swoim wykładzie.
Słuchacze mieli okazję poznać postać Janusza Korczaka - jego dzieciństwo, młodość, dorosłe życie. Działalność na rzecz dzieci oraz pracę jako lekarza pediatry i dyrektora Domu Sierot w Warszawie.
We wszystkich tych działaniach można było dostrzec miłość i zrozumienie dla najmłodszych. - Dzięki opowieściom Gościa cofnęliśmy się sto lat temu, by lepiej poznać dzień powszedni wychowanków domu sierot – mówi Paweł Kryszczuk, opiekun SUTW. - Dowiedzieliśmy się także jakie pomysły na wychowanie miał Janusz Korczak; co oznaczają takie zagadnienia jak: wychowanie młodszych dzieci przez starsze, możliwość decydowania przez dzieci w najważniejszych sprawach wspólnoty, sąd dziecięcy, czy płatne dyżury dla ochotników. Wychowankowie dzięki pomysłom pedagogicznym Janusza Korczaka i usprawnieniom które wprowadzał, mieli możliwość nauczyć się podczas pobytu w domu sierot samodzielności, odpowiedzialności, nie tracąc jednocześnie nic z własnego dzieciństwa. Poznaliśmy także trzy prawa dziecka sformułowane przez Janusza Korczaka: prawo dziecka do śmierci, prawo dziecka do bycia tym, kim jest oraz prawo dziecka do dnia dzisiejszego.
Dzieło życia Doktora Janusza Korczaka jest przykładem wielkiego oddania drugiemu człowiekowi i niezwykłego heroizmu.
- Serdecznie zapraszam na najbliższy wykład 14 listopada o godzinie 17.00. Gościem będzie prof. Andrzej Ziemba poznamy wówczas „Co znaczy zdrowe życie w dzisiejszym świecie” – przypomina Paweł Kryszczuk. - Zapraszamy także na nasz blog – www.sokolow-aktywniseniorzy.blogspot.com oraz zachęcamy do polubienia naszej strony na Facebooku - www.facebook.com/SOKOLOW.UTW
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz