piątek, 19 października 2012

Relacja z Inauguracji SUTW w Katolickim Radiu Podlasie

Od lewej: Paweł Kryszczuk - koordynator SUTW,
Maria Koc - Dyrektor SOK, redaktor Maria Szabłowska

„Ciągle się jeszcze uczę!” - prawda wypowiedziana przez Michała Anioła ponad 500 lat temu, stała się mottem, które przez nowy rok akademicki przyświecało będzie słuchaczom Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorzy spotkali się w środę, 10 października na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2012/2013, tym samym rozpoczynając cykl wykładów prowadzonych przez same znakomitości świata nauki, historii, a także telewizji.


Uroczystość rozpoczęła się od tradycyjnego odśpiewania Gaudeamus Igitur w wykonaniu chóru Voci Cantati pod kierownictwem Bożeny Kaczmarek.

Gości przywitali Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz Paweł Kryszczuk, opiekun UTW.

- Już po raz dziewiąty spotykamy się na inauguracji Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - przypomniała dyrektor. - Pierwszy wykład odbył się w lutym 2003 roku, a wygłosił go Wojciech Siemion. Nasz Uniwersytet to pierwszy na Mazowszu, poza Warszawą i Płockiem, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ta forma spotkań się sprawdza oraz cieszy się zainteresowaniem seniorów i pozostałych mieszkańców miasta. To dla nich Rada Słuchaczy UTW stara się zapewnić ciekawy program.

Gościem specjalnym pierwszego spotkania była dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, współtwórczyni programu „Wideoteka dorosłego człowieka”.

Studenci wysłuchali wykładu poświęconego postaci Władysława Szpilmana, a także obejrzeli film dokumentalny autorstwa Marii Szabłowskiej „Nie wierzę piosence – Władysław Szpilman – szkic do portretu”. Dokument został przygotowany przez Marię Szabłowską i Violettę Lewandowską na zamówienie TVP w 1993 roku.

- To jeden z trzech filmów, jak udało nam się zrealizować. Każdy z nich powstał po to, aby ocalić od zapomnienia wybitne postaci polskiej piosenki. Jednak przyznam, że film o Szpilmanie był najtrudniejszy – wspomina Szabłowska - nikt nie wiedział wtedy o jego wojennych losach. Dlatego ta historia została w filmie przedstawiona trochę na marginesie. Więcej mówiliśmy o nim, jako o kompozytorze. Sam Szpilman wtedy niechętnie wracał do okupacyjnej przeszłości. Dopiero po latach jego syn namówił go na wydanie nowej wersji książki o jego życiu, która później trafiła w ręce Romana Polańskiego. Szpilman swego czasu został zwolniony z radia po donosie, w którym napisano, że preferuje własne piosenki. Zapytałam go o to. Odpowiedział: "Ależ skąd! Ja tylko chcę, żeby nagrywali dobre piosenki". I tak rzeczywiście było, bo jego kompozycjom trudno było dorównać.

Plan zajęć Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rok akademicki 2012/2013, jak powiedział Paweł Kryszczuk jest niezwykły i jednocześnie interesujący. W programie znalazły się wykłady: "Opowieść interaktywna o Januszu Korczaku", "Co znaczy zdrowie w dzisiejszym świecie", "Z biegiem Bugu", "Od Lwowa i Krakowa, przez Warszawę aż po Wilno - najpiękniejsze kościoły barokowe Rzeczpospolitej", a także "Wielcy podróżnicy, wielkie odkrycia - od starożytności do dziś".

- Wszystkich zainteresowanych Sokołowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku zapraszamy do Sokołowskiego Ośrodka Kultury, mimo że na liście mamy już ponad 100 osób, to przyjmiemy każdego, kto będzie chciał przeżyć z nami tę niesamowitą przygodę – dodała Maria Koc.

Karolina Skibniewska/Sokołów Podlaski

Relacja z Portalu Podlasie24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz