poniedziałek, 10 marca 2014

Jubileusz 10-lecia działalności SUTW

Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku  2004 - 2014

Sokołowski Ośrodek Kultury i Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają na UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE 10-LECIA DZIAŁANIA SOKOŁOWSKIGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU - 12 marca 2014 o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim.

W programie:
- powitanie gości, "10 lat Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku" - Maria Koc, Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury
- krótki rys historyczny Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Mazowszu - Aleksandra Kielan, Dyrektor Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
- "Wieża malowana - wspomnienia o Wojciechu Siemionie"; spotkanie z Joanną Kasperską i Józefem Plessem - przyjaciółmi Wojciecha Siemiona
- "Zarządzanie życiem" - wykład dr Krystyny Jarockiej
- Prezentacje Mazowieckich Uniwersytetów Trzeciego Wieku
- Wystąpienia gości
Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to najstarsza tego typu placówka na Mazowszu poza Warszawą. SUTW powstał w lutym 2004 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury z myślą o aktywizacji intelektualnej i społecznej ludzi w „złotym wieku” z Sokołowa Podlaskiego i okolic. Patronat merytoryczny i organizacyjny nad tą inicjatywą sprawowało od początku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, gdzie od 2001 roku działał Mazowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W krótkim czasie sokołowski UTW stał się inspiracją dla innych miast na Mazowszu, jako przykład niezwykle trafnej formy edukacyjnej dla Seniorów, możliwej do zorganizowania także w mniejszych środowiskach. Rodzina mazowieckich uniwersytetów szybko zaczęła się rozrastać i obecnie liczy aż 13 placówek.

Inauguracja Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku miała miejsce 26 lutego 2004 roku. Wykład inauguracyjny pt. „Jak czytać poezję” wygłosił prof. Wojciech Siemion. Już w pierwszym roku działalności SUTW liczył ponad 100 słuchaczy. Obecnie do uniwersytetu zapisanych jest 180 osób. Siedzibą placówki i miejscem prowadzenia zajęć jest Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim. O działalności merytorycznej i organizacyjnej SUTW decyduje Rada Słuchaczy  wspólnie z koordynatorem uniwersytetu oraz dyrektorem Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

W ciągu 10 lat działalności Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oferował swoim słuchaczom różne formy edukacji. Były to najczęściej:
- wykłady z zakresu historii sztuki, historii, kulturoznawstwa, literatury, socjologii, psychologii, ochrony zdrowia
- warsztaty plastyczne, psychologiczne, z obsługi komputera, taneczne
- seanse filmowe i spektakle teatralne
- zajęcia ruchowe, aerobik, callanetics, aqua aerobik
- wyjazdy studyjne jedno i kilku dniowe 
- spotkania z ludźmi kultury i sztuki

Działalność SUTW wyróżnia dbałość o wysoki poziom edukacyjny proponowanych wykładów i zajęć, prowadzonych najczęściej przez pracowników naukowych z różnych uczelni w kraju. Dla Słuchaczy sokołowskiego uniwersytetu wykłady głosili m. in. prof. Jerzy Miziołek, prof. Andrzej Danysz, ks. prof. Jan Decyk, prof. Ryszard Mazurowski, prof. Wojciech Pędich, prof. Mariusz Karpowicz, prof. Waldemar Smaszcz.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawsze spotkania z ludźmi kultury, sztuki i mediów, wśród których w Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku gościli m. in. Grażyna Barszczewska, Teresa Lipowska, Jerzy Turek, Maria Szabłowska, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Ziemiec, Elżbieta Dzikowska, Kajetan Broniewski, Longin Pastusiak, Małgorzata Kalicińska, Stanisław Górka, Barbara, Bursztynowicz, Ernest Bryll i wielu, wielu innych.

Ulubionym rodzajem kształcenia Słuchaczy były też wyjazdy studyjne do muzeów i miejsc historycznych, połączone z wykładem i zwiedzaniem, wyjazdy do teatru i filharmonii do Warszawy i Białegostoku oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Sokołowski Ośrodek Kultury.
Dążąc do ciągłego rozwijania działalności i podnoszenia poziomu edukacyjnego, wchodząc w jedenasty rok swojego istnienia, Sokołowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przygotowuje się do podpisania umowy o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach. Patronat oraz bliska współpraca z tą znakomitą uczelnią niewątpliwie wzbogacą ofertę SUTW oraz nadadzą bardziej naukowy charakter jego działalności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz