poniedziałek, 3 grudnia 2012

Z biegiem Bugu

Z biegiem Bugu
12 grudnia (środa) 2012 r. na godz. 17.00 do sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury zapraszam wszystkich Słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na kolejny swój wykład, oraz wszystkich miłośników Nadbużańskiej Krainy, na film dokumentalny "Z biegiem Bugu" i spotkanie z reżyserem Adamem Kulikiem z TVP Lublin.

Tym razem będziemy mieli okazję wyruszyć wschodnim pograniczem, śladami unitów, greko-katolicyzmu, prawosławia. Jak sam Autor wspomina „w pewnym momencie poczuliśmy, że to nie jest takie zwykłe pokonywanie przestrzeni, że to jest pielgrzymka, że jesteśmy jakby częścią większego porządku, większej całości, jakbyśmy byli na Drodze (przez duże D) do czegoś. To była pielgrzymka i w kresy, i w naszą historię, i w samego siebie trochę(…)

Wchodziliśmy w głąb tego wszystkiego z kamerą, z ludźmi, przeszkadzaliśmy im, ale... warto było się w to zanurzyć, w pełni. Uświadomiłem sobie wtedy(…)że polskość to jest wielokulturowość, różnorodność, że to jest cała mozaika. To nas budowało przez całe wieki, a teraz w głupi sposób to tracimy, odcinając się od tego z niewiedzą, bo kto o tym wie..."

Zapraszam WSZYSTKICH na tę przedziwną wyprawę z biegiem Bugu… sala widowiskowa Sokołowskiego Ośrodka Kultury, godz. 17.00;

Adam Kulik - autor dwóch awangardowych, afabularnych powieści, trzech tomów poetyckich, książki reporterskiej "Droga na południe", albumu "Miasta polskie. Najpiękniejsze zespoły zabytkowe". Wydał wspomnienia o Bolesławie Leśmianie – „Leśmian, Leśmian”. Pracował jako dziennikarz w tygodnikach Relacje, Nowe Relacje, Tygodnik Współczesny. Publikował cykle reportaży z pogranicza wschodniego Polski, które bada od 1987 roku, reportaże i wywiady m.in. w paryskiej Kulturze, Zeszytach Historycznych, felietony, recenzje z wystaw malarstwa, szkice literackie i historyczne Podróżował po Europie Wschodniej i Zachodniej. Od 1991 do dziś pracuje jako dziennikarz Lubelskiego Ośrodka TV, gdzie zrealizował ok. 50 filmów dokumentalnych i ponad 250 edukacyjnych, reportaży oraz felietonów. 

Dorobek: Filmy z pogranicza kultur, narodów i religii, dokumenty historyczne, zrealizował ok. 70 filmów biograficznych, zrekonstruował filmowo wizytę Chopina na Ziemi Zamojskiej w Poturzynie. Filmy dokumentalne o polskich kompozytorach, które służą jako pomoc dydaktyczna podczas zajęć prowadzonych na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Reportaże, filmy z podróży, cykl filmów edukacyjnych o pochodzeniu roślin, które przez wiele lat był wykorzystywany przez Akademię Rolniczą w Lublinie jako pomoc dydaktyczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz