poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Półroczne podsumowanie Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora "Jutrzenka"



SOKOŁOWSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU


04 stycznia 2012r. o godzinie 17.00 – Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Waldemara Smaszcza, historyka literatury, krytyka, pisarza, p.t. „Krzysztof i Barbara… podobni jak dwie krople łez…”. Temat zaczerpnięty został z nowo wydanej książki autorstwa prof. Waldemara Smaszcza o życiu, twórczości i miłości wielkiego polskiego poety z pokolenia Kolumbów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wykład odbył się w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury. 

15 lutego 2012r. – Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję zapoznać się z dobrym, wartościowym kinem, i co najważniejsze, kinem, które tworzy światową klasykę oglądając film Charliego Chaplina  „Brzdąc”.

„Brzdąc” – opowiada o włóczędze, który znajduje podrzucone niemowlę, którego na próżno stara się pozbyć. Pięć lat później stanowią jedno serce i jedną duszę - chłopiec przejął aż do najdrobniejszego szczegółu nawyki swego opiekuna. Jeden kryje drugiego. Ale szczęście nie trwa długo, ponieważ matka, która tymczasem stała się sławną aktorką, chce odebrać dziecko. Charles próbuje pocieszać się marzeniem, ale rzeczywistość staje się nieomal piękniejsza od marzeń: matka przyjeżdża po dziecko i.. ojca, który przecież należy do szczęśliwej rodziny.

29 lutego 2012r. – w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się kolejny wykład w ramach Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Studenci poznali tajniki broni V-1 i V-2 na terenie Podlasia. Wykład wygłosił Sławomir Kordaczuk, zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, publicysta.

Niemcy w czasie II wojny światowej bardzo sprawnie i szybko rozwijali swoje zdolności bojowe. Nie tylko pracowali nad bombą atomową, ale już przygotowywali się do ataku na Stany Zjednoczone. Część zbudowanej przez siebie broni testowali na Podlasiu. To tutaj spadały pociski V1 i V2 wystrzelone z poligonu w Bliźnie. Pierwsze próby pocisków V1 przeprowadzono na poligonie w Peenemunde w 1942 roku. W 1943 roku na północnym wybrzeżu Francji Niemcy wybudowali wyrzutnie pocisków V1 oraz zespoły schronów służących do magazynowania pocisków. Nalot na Peenemunde dokonany przez RAF w sierpniu 1943 roku opóźnił bojowe użycie pocisków V1. Dużą rolę odegrał w tym wywiad AK, zdobywając dane na temat niemieckich prac nad broniami V1 i V2 i przekazując aliantom zdobyte materiały wraz z ich analizą wykonaną m.in. przez inż. Antoniego Kocjana. 

14 marca 2012r. – Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się w Galerii DOM z Tomaszem Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Spotkanie poświęcone było wielonarodowym i wielokulturowym Kresom.

Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z "Jerozolimy Północy", pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To zaledwie parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. 

Dom Spotkań z Historią (DSH) - warszawska instytucja kultury, zajmująca się historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. DSH organizuje wystawy, dyskusje, cykle spotkań, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, promocje książek, seminaria i konferencje, prowadzi działalność wydawniczą, w księgarni DSH oferuje szeroki wybór książek dotyczących XX wieku, gromadzi i opracowuje wspomnienia świadków historii, digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy udostępniane w serwisach internetowych www.audiohistoria.pl oraz www.fotohistoria.pl.

Warszawska Inicjatywa Kresowa (WIK) - program Domu Spotkań z Historią poświęcony upowszechnianiu wiedzy o historii i dziedzictwie Kresów. W jego ramach odbywają się prezentacje multimedialne, pokazy filmowe w cyklu "Kino kresowe", spotkania z udziałem warszawskich środowisk kresowych w cyklu "Wieczory kresowian", promocje książek poświęconych Kresom. Od 2009 roku DSH jest współorganizatorem Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które co roku (w listopadzie) odbywają się w Warszawie.

Tomasz Kuba Kozłowski - kolekcjoner, twórca liczącego blisko 30 tysięcy obiektów zbioru fotografii, pocztówek, wydawnictw, archiwaliów i muzealiów z Kresów; od 2007 roku związany z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, autor cyklu prezentacji multimedialnych "Opowieści z Kresów", autor wystaw "Świat Kresów" i "Miłe miasto". Wilno na dawnych kartach pocztowych", koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa.

28 marca 2012r. – Kolejnym tematem wykładu Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był temat p.t. „Nie bój się Cygana”. Wykład, w Galerii DOM, wygłosił Adam Bartosz, etnograf, muzeolog, Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 

Adam Bartosz - etnograf, cyganolog, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jego zainteresowanie historią i kulturą Romów zaowocowało stworzeniem oryginalnej kolekcji romskiej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, którą później wykorzystał do urządzenia w 1990 r. pierwszej w świecie stałej ekspozycji "Historia i kultura Cyganów/Romów", obecnie uważanej za stałe "muzeum romskie".

Jest autorem wielu rozpraw, artykułów i książek o Romach wydanych w Polsce i za granicą oraz wystaw o tematyce nawiązującej do mniejszości narodowych, zwłaszcza romskiej i żydowskiej. Uczestniczył etnologicznych ekspedycjach naukowych, szczególnie interesując się społecznościami romskimi na Bałkanach. Przebywał na stypendiach naukowych poświęconych problematyce mniejszości narodowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Indiach.
Jest pomysłodawcą, a także organizatorem wielu zdarzeń kulturalnych i społecznych umacniających poczucie tożsamości polskich Romów i promujących różnorodności kulturowe, w tym "Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów" i "Galicjaner Sztetl". Należy do Stowarzyszenia Romów w Tarnowie i jest członkiem Podzespołu do Spraw Romskich przy MSWiA. Jego szerokie zainteresowania etnograficzne obejmują również prace z zakresu polskiej kultury ludowej.

11 kwietnia 2012r.Wielkanocna Spotkanie Seniorów – na swoim corocznym spotkaniu spotkali się sokołowscy Seniorzy skupieni w Sokołowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Klubie Seniora „Jutrzenka” oraz Zespole Wokalnym „Seniorynki” działającymi w Sokołowskim Ośrodku Kultury.  Spotkanie rozpoczął koncert chóru "Voci Cantati", działającego w Sokołowskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Bożeny Kaczmarek. Chór zaprezentował pieśni związane z okresem wielkanocnym jak również, z racji rozpoczynającej się wiosny, piosenki miłosne. Po kilkunastominutowej muzycznej uczcie nadszedł czas życzeń i dzielenia się jajkiem. Modlitwą i błogosławieństwem pokarmów ks. Radosław Wiechnik, wikariusz parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, rozpoczął dalszą cześć spotkania. Ks. Radosław złożył również życzenia w imieniu swoim oraz wszystkich księży pracujących w parafii Konkatedralnej na czele z Ks. Prałatem Andrzejem Krupą. Życzył, aby okres Wielkanocy i Zmartwychwstania Chrystusa był dla nas wszystkich czasem nieustannej Wiary, niezłomnej Nadziei i niegasnącej Miłości. Do życzeń tych dołączyła się również Maria Koc, Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, życząc błogosławieństwa Bożego na każdy dzień oraz uśmiechu i radości z przeżywania dnia codziennego. Głos zabrała także nowo wybrana Przewodnicząca Klubu Seniora - Jadwiga Wrotnowska. Podziękowała za zaufanie oraz wyraziła nadzieję, że funkcję, jaką została obdarzona, będzie godnie wypełniała na rzecz całego Klubu Seniora. 

25 kwietnia 2012r. – Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach obchodów Roku poświęconego Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu obejrzeli film dokumentalny o tym Wielkim, trochę zapomnianym, Pisarzu. Tytuł filmu i spotkania z reżyserem tego dokumentu Adamem Kulikiem nosił "Wielki zapomniany".

Adam Kulik – dziennikarz, autor publikacji książkowych – poprowadził spotkanie oraz zaprezentował swój film o JÓZEFIE IGNACYM KRASZEWSKIM, wielkim zapomnianym, którego rok obecnie obchodzimy.

Obraz przeniósł nas nie tylko do romanowskiego dworu, gdzie pisarz spędził dzieciństwo. Podążając tropem Kraszewskiego, odwiedziliśmy również wołyńskie siedziby, gdzie gospodarował jako ziemianin, wydając jednocześnie tomy „Athenaeum”, oraz śledziliśmy jego pobyt w Żytomierzu. „Wielki Zapomniany – Ignacy Józef Kraszewski”, Adam Kulik autor dokumentu i reżyser.

16 maja 2012r.„Kicz w Sztuce”, to wykład z dziedziny sztuki, który wygłosiła Maria Koc, etnograf, Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Określanie czegoś kiczem mówi nam o brzydocie i lichości danego przedmiotu. Kicz definiuje się jako przedmiot wykonany z przepychem, ale zupełnie pozbawiony gustu. Kicz to kompozycja plastyczna, utwór literacki, film itp. o małej wartości artystycznej.

Kicz musi być piękny aby zachęcić nas do siebie, gdyż otaczanie się pięknem stało się czymś niezbędnym. Theodor Adorno określa kicz jako „piękno w brzydocie”. Kicz chcąc być podziwiany i kupowany musi się podobać, dlatego nie może pozwolić sobie na bycie brzydkim. Celem kiczu jest działać pięknie, natomiast piękno jakie sobą reprezentuje celuje w odbiorcę przeciętnego. Słowa zachwytu kierowane pod adresem rzeczy kiczowatej ma wypowiedzieć odbiorca mało wymagający.

21 maja 2012r. – kontynuując rozpoczęte spotkania z pisarzem J. I. Kraszewskim, któremu Rok 2012 jest poświęcony, Słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku tym razem udali się na wyjazd studyjny do Muzeum J.I. Kraszewskiego do Romanowa k/ Białej Podlaskiej. Posiadłości, w której Pisarz spędził część swego młodzieńczego życia u boku swych Dziadków.

W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie Muzeum, zapoznanie się z życiem i twórczością wybitnego, nie tylko pisarza, ale okazuje się także, że: publicysty, wydawcy, historyka, działacza społecznego i politycznego, malarza, etnografa i, oczywiście, autora z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. Po tej tak duchowej uczcie i zasobie wiedzy Słuchacze przy ognisku na terenie posiadłości Dziadków Kraszewskiego wspólnie spędzili jeszcze kilka chwili w tym pięknym jakże urokliwym miejscu przy kiełbasce i miłej rozmowie. W drodze powrotnej jeszcze chwila w Białej Podlaskiej przy Akademii Podlaskiej, gdzie przez cztery lata J.I. Kraszewski pobierał nauki, a obecnie Liceum o imieniu tegoż Pisarza, kilka fotografii przy ławeczce, na Rynku w Białej Podlaskiej gdzie Pisarz przebywa i powrót do Sokołowa Podlaskiego.

06 czerwca 2012rUroczyste Zakończenie Roku Akademickiego 2011/2012 Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Galeria DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
“Johann Sebastian Bach. Muzyk i uczony”

W programie:
Koncert Bachowski i spotkanie muzyczne z okazji wydania najnowszej biografii J. S. Bacha - Nadwornego Kompozytora Króla Polskiego. Autorem książki jest prof. Christoph Wolff, najwybitniejszy badacz życia i twórczości geniusza Baroku.

Utwory Bacha zagrali znakomici polscy soliści i kameraliści specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki: Lilianna Stawarz na klawesynie barokowym oraz Grzegorz Lalek na skrzypcach barokowych.

Artyści zaprezentowali także swoje instrumenty oraz opowiedzieli o muzyce Baroku na przykładach utworów Jana Sebastiana Bacha.

Lilianna Stawarz:
Od 1991 związana jest z Warszawską Operą Kameralną, Koncertuje jako solistka oraz jako muzyk klawesynista-kameralista, wykonuje i prowadzi od klawesynu lub pozytywu dzieła muzyki baroku.

Grzegorz Lalek:
Wirtuoz grający na skrzypcach barokowych, solista koncertujący z zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej.


KLUB SENIORA
Do Klubu należy około 120 członków, spotkania odbywają się raz w miesiącu, są to przeważnie spotkania okolicznościowe - spotkanie karnawałowe, ostatkowe, wielkanocne, z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki. Ponadto Seniorzy są zapraszani na wszystkie inne imprezy organizowane dla mieszkańców miasta - koncerty, sesje, otwarcia wystaw, spotkania z filmem itp. Jak żadna inna grupa wiekowa Seniorzy, uczestniczą bardzo aktywnie w życiu kulturalnym, korzystają w stu procentach z oferty jaką otrzymują. Stanowią stałą grupę odbiorców.

Takich spotkań odbyło się 5, mianowicie:

18 stycznia 2012r., - Karnawałowe Spotkanie Seniorów.
Pierwsza z karnawałowych imprez dla seniorów odbyła się 18 stycznia w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Zorganizował ją Klub Seniora „Jutrzenka”, który od lat aktywizuje środowisko, proponując ciekawe spotkania i imprezy. Podczas karnawałowej biesiady wspólnie bawiło się ponad sto osób. Uczestnikom przygrywała kapela Borowian z Siemiatycz. 
Spotkanie rozpoczęła witając wszystkich gości Dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Maria Koc
Karnawał to tradycyjny czas zimowych balów i zabaw. Pierwsze odbywają się tuż po święcie Trzech Króli, a ostatniej przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu. Uczestnicy tych zabaw mają okazję spędzić czas w miłym gronie, tańcząc i śpiewając. Największe i najbardziej popularne zabawy karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro oraz w Wenecji. Być może, dzięki seniorom, Sokołów również wkrótce dołączy do tych popularnych miejscowości?

21 lutego 2012r.Ostatki na Podlasiu – koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz Spotkanie Ostatkowe w Klubie Seniora „Jutrzenka”.

8 marca 2012r. – Dzień Kobiet w Klubie Seniora i wybory uzupełniające do Zarządu Klubu Seniora „Jutrzenka”.

8 marca to tradycyjnie dzień, w którym wszystkie kobiety mogą czuć się wyjątkowo. 
W Sokołowskim Ośrodku Kultury z okazji Dnia Kobiet spotkali się członkowie Klubu Seniora "Jutrzenka". W programie przygotowanym specjalnie na ten wieczór znalazły się występy artystyczne z dedykacjami dla pań w wykonaniu Studia Piosenki pod kierownictwem Zbigniewa Filiksa. Dobrze znane przeboje przypomnieli młodzi artyści: Julia Praska, Paulina Tymińska, Sandra Bazylczuk, Jakub Lachowski. Później przyszła kolej na występ Zespołu Wokalnego "Seniorynki" pod kierownictwem Danuty Kalinowskiej i Bożeny Kaczmarek. „Seniorynki” nie tylko śpiewały, ale również przedstawiły krótki program satyryczny w wykonaniu Danuty Kalinowskiej oraz Romana Brochockiego. Solowe występy przygotowały Halina Godlewska oraz Jadwiga Wrotnowska.

Atrakcje artystyczne to jednak nie wszystko, co tego dnia czekało Seniorów. Ważnym elementem spotkania były wybory uzupełniające do Zarządu Klubu Seniora. Z funkcji Przewodniczącej ustąpiła Bożena Wrotnowska, zaznaczając przy tym, że rezygnacja z tej funkcji nie wpływa na czynny udział w Klubie Seniora. Po głosowaniu Zarząd został uzupełniony o Andrzeja Jadczuka. Na oddzielonym spotkaniu Zarząd, według regulaminu, ukonstytuował się powołując na: przewodniczącą Zarządu - Jadwigę Wrotnowską, wiceprzewodniczącą Zarządu - Jolantę Nowicką, sekretarza Zarządu - Tadeusza Więckowskiego, skarbnika Zarządu - Seweryna Mroczka, członków Zarządu - Danutę Kalinowską, Mariana Pietrzaka oraz Andrzeja Jadczuka.

11 kwietnia 2012r.Wielkanocna Spotkanie Seniorów 

26 czerwca 2012r. – Taneczne Rozpoczęcie Lata dla Seniorów. O godz. 17.00 w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury przy dźwiękach muzyki, którą zapewniła Kapela w składzie: Roman Brochocki i Przemysław Nurzyński, Seniorzy w letniej, miłej atmosferze rozpoczęli sezon letni. W zabawie uczestniczyło około stu osób z Klubu Seniora „Jutrzenka” wraz z Gośćmi z Klubu Seniora, którzy przybyli z niedalekiego, przyjaznego Drohiczyna nad Bugiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz