poniedziałek, 5 marca 2012

Opowieści z Kresów - wykład SUTW

14 marca 2012r.
Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z "Jerozolimy Północy", pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To zaledwie parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. 

Spotkanie z Tomaszem Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, poświęcone będzie wielonarodowym i wielokulturowym Kresom.
14 marca 2012r., godz.17.00, Galeria    
            Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Dom Spotkań z Historią (DSH) - warszawska instytucja kultury, zajmująca się historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. DSH organizuje wystawy, dyskusje, cykle spotkań, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, warsztaty edukacyjne, promocje książek, seminaria i konferencje, prowadzi działalność wydawniczą, w księgarni DSH oferuje szeroki wybór książek dotyczących XX wieku, gromadzi i opracowuje wspomnienia świadków historii, digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy udostępniane w serwisach internetowych www.audiohistoria.pl oraz www.fotohistoria.pl.

Warszawska Inicjatywa Kresowa (WIK) - program Domu Spotkań z Historią poświęcony upowszechnianiu wiedzy o historii i dziedzictwie Kresów. W jego ramach odbywają się prezentacje multimedialne, pokazy filmowe w cyklu "Kino kresowe", spotkania z udziałem warszawskich środowisk kresowych w cyklu "Wieczory kresowian", promocje książek poświęconych Kresom. Od 2009 roku DSH jest współorganizatorem Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które co roku (w listopadzie) odbywają się w Warszawie.

Tomasz Kuba Kozłowski - kolekcjoner, twórca liczącego blisko 30 tysięcy obiektów zbioru fotografii, pocztówek, wydawnictw, archiwaliów i muzealiów z Kresów; od 2007 roku związany z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, autor cyklu prezentacji multimedialnych "Opowieści z Kresów", autor wystaw "Świat Kresów" i "Miłe miasto. Wilno na dawnych kartach pocztowych", koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz